Pobierz tekst w pliku pdf.

Porównajmy.

Model 31.

Wszystkie ciała we Wszechświecie nieustannie emitują kwanty energii.

Max Planck.

Przyjął, że w ciele doskonale czarnym energia jest pochłaniana i emitowana w postaci kwantów, czyli pojedynczych porcji.

Model 31.

Kwanty przenikają Kosmos i wszystkie ciała jako gaz kwantowy.

Max Planck.

Przyjął, że oscylatory we wnęce ciała doskonale czarnego są gazem znajdującym się w równowadze termodynamicznej.

Model 31.

Kwant energii jest to linia pola (struna energii) wytworzona przez elektron z ciemnej energii, odwzorowująca ruch drgający tłumiony elektronu w atomie, zachodzący po zderzeniu się atomów. Struna energii jest jak sprężysty „stalowy drut”, zaś kwant energii jest to specyficzna, dwuwymiarowa, płaska, liniowa sprężynka ukształtowana z tego „drutu” przez drgający elektron.

Kwanty energii (korpuskuły, oscylatory,) są w wiecznym, chaotycznym ruchu, nieustannie zderzają się ze sobą, zaś w przerwie między zderzeniami oscylują  z określoną częstotliwością. Częstotliwość drgań tych oscylatorów jest proporcjonalna do ich naprężenia.

Max Planck.

Przyjął, że drgające z różną częstotliwością oscylatory to zbiór pozbawionych masy sprężynek. Sprężynki te różniły się sprężystością, co gwarantowało różnice w częstotliwości drgań. (oscylatory są liniowe ponieważ tylko w takim przypadku częstość drgań oscylatora jest równa częstości emitowanego promieniowania.

 

Model 31.

Elektrony w atomach umieszczone są w różnych odległościach od jąder dlatego po zderzeniu atomów elektrony te wytwarzają i emitują kwanty energii o różnych częstotliwościach drgań.

Max Planck.

Wewnętrzne ściany ciała doskonale czarnego emitują olbrzymią ilość oscylatorów. Choć każdy

z oscylatorów wytwarza tylko jedną częstotliwość, to z powodu ich olbrzymiej ilości, wszystkie razem wytwarzają cały zakres mierzonych wewnątrz wnęki częstotliwości.

Model 31.

Gęstość  ( temperatura) kwantów energii jest proporcjonalna do ich częstotliwości drgań. Im większa częstotliwość drgań kwantów energii, tym więcej mamy miejsca do ich upakowania (patrz poniższy rysunek).

Max Planck.

Z klasycznej teorii światła wynika, że wraz ze zwiększającą się częstotliwością promieniowania mamy coraz więcej i więcej miejsca do jego upakowania.

Planck swoje założenia przedstawił w 1900 r. Model 31 powstał w 2009 r. Gdyby Model 31 powstał przed 1900 rokiem trzeba byłoby uznać, że Planck dokonał „plagiatu” Modelu 31.

Te „skopiowane z Modelu 31” założenia posłużyły Planckowi do wyprowadzenia wzoru

poprawnie odzwierciedlającego krzywą promieniowania ciała doskonale czarnego.

Na zakończenie można tylko dodać, że swoje założenia Planck traktował jako zakłócające obraz ówczesnej fizyki,  z czego był bardzo niezadowolony i wyrażał głęboką nadzieję, że kiedyś one znikną z fizyki.